Kurs szybkiego pisania na klawiaturze online

Klawiatura w układzie QWERTY, a pisanie bezwzrokowe.

Q-W-E-R-T-Y To pierwszych 6 liter górnego wiersza klawiatury w jej najbardziej popularnej formie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się wziął taki układ klawiszy i jaki to miało wpływ na pisanie bezwzrokowe?

Na początku nikomu ten układ nie przychodził do głowy. W Anglii, w pierwszych maszynach do pisania stosowano układ alfabetyczny. A-B-C-D-E-F-G. Układ ten miał poważne wady. Obok siebie leżały czcionki, które tworzyły częste pary liter w pisaniu w języku angielskim. Gdy ktoś pisał naprawdę prędko dochodziło do ich niemal jednoczesnego uderzenia. To powodowało zablokowanie się maszyny i utrudniało pracę.

Nowy układ stawał się nieuchronną koniecznością, miał on działać tak, aby litery, których kombinacje są najczęściej spotykane, mieściły się daleko od siebie, na różnych częściach klawiatury. Właśnie w ten sposób Christopher Sholes, amerykański dziennikarz i wynalazca, zaprojektował i opatentował pod koniec XIX wieku układ QWERTY.

Pierwszą maszynę do pisania opatentował w 1868 roku. W cztery lata potem sprzedał prawa do produkcji firmie E. Remington & sons. Zaraz potem Sholes uzyskał patent układu QWERTY, a na rynku pojawiła się maszyna o układzie zbliżonym do obecnego: Remington No. 2. Była to pierwsza maszyna do pisania z klawiaturą w układzie QWERTY jaki znamy dzisiaj. Był na niej również przycisk SHIFT do pisania wielkich i małych liter.

Największymi konkurentami maszyn Remingtona w układzie QWERTY były klawiatury w maszynach Hammond (1893) i Blickensderfer (1889). Wszystkie firmy uważały swoje klawiatury za doskonałe, a w tamtych czasach niewielu ludzi używało maszyn do pisania.

Punktem zwrotnym okazał się konkurs szybkiego pisania w Cincinnati z 1888 roku. W konkursie tym zwyciężył Frank McGurrin, twórca metody bezwzrokowego pisania, który pisał na maszynie z klawiaturą QWERTY. Rozgłos tego zwycięstwa spowodował, że w ciągu następnych lat QWERTY wyparła wszystkich konkurentów i dominuje na rynku do dziś.


 
 
 


exit

Zaloguj się


Nie pamiętasz hasła? Przypomnij hasło »


 
 
 

exit

Zaloguj się


Nie pamiętasz hasła? Przypomnij hasło »


 
 
 

Nie posiadasz jeszcze konta na piskle.pl?

Zarejestruj się za DARMO już teraz!

  • Śledź swoje postępy
  • Porównuj swoje wyniki z pozostałymi użytkownikami
    na Tablicy Rekordów
  • Dostosuj kurs do swoich potrzeb
  • Korzystaj z pozostałych funkcji dostępnych dla użytkowników zarejestrowanych

Zarejestruj się już teraz »

Pomiń rejestrację – zacznij kurs z ograniczeniami »


Statystyki

Czas trwania:

Szybkosc pisania: zn/min

Bezbłędność: %

Liczba błędów:


 
exit

Zakończyłeś lekcje!


Udostępnij wyniki


exit