Kurs szybkiego pisania na klawiaturze online

Jesteś tutaj: Strona główna » Kurs » Podstawy teoretyczne » Prawidłowa pozycja przy klawiaturze » Dobór biurka oraz jego ustawienie
Nie jesteś zalogowany. Twoje postępy nie zostaną zapisane.

Dobór biurka oraz jego ustawienie - Pisanie bezwzrokowe

Klawiatura

Dobór biurka oraz jego ustawienie zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne czynniki mogą mieć istotne przełożenie na komfort pracy, a w konsekwencji także na naszą wydajność. Warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które w dużym stopniu wpływają pozytywnie na naszą koncentrację, jakość pracy i naukę szybkiego pisania.

Przy wyborze biurka należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Rozmiar biurka powinien umożliwić ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od oczu – ok. 60 cm lub więcej.
 • Ustawienie klawiatury nieco niżej niż poziom standardowego blatu zapewnia zachowanie optymalnej postawy w czasie pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na specjalne biurka komputerowe posiadające dwa blaty.
 • Jeśli Twoje biurko ma wysuwany blat z klawiaturą, powinno się używać fotela z podłokietnikami, gdyż inaczej Twoje ręce wiszą w powietrzu i szybko się męczą.
 • Biurko z podwyższeniem dla monitora jest dobrym rozwiązaniem dla osoby wysokiej, ze względu na to, że zbyt wysokie ustawienie monitora męczy głowę i wzrok.
 • Stoliki komputerowe, w których monitor ustawiony jest pod kątem, na dodatkowym blacie umieszczonym niżej w stosunku do blatu głównego biurka jest optymalnym ustawieniem zapewniającym komfortowe warunki pracy.

Jeśli masz już biurko sprawdź, czy jest ono odpowiednio ustawione. Zwróć uwagę, czy stoi w takim miejscu, w którym nie można Cię zajść od tyłu? Badania psychologiczne potwierdzają, że ludzie mają podświadomą potrzebę kontrolowania otoczenia, dlatego sytuacja, w której nie siedzisz przodem, lub bokiem do pokoju może powodować, że część swojej uwagi będziesz poświęcać na kontrolowanie sytuacji, która jest poza zasięgiem Twojego wzroku. Warto również zwrócić uwagę, czy masz w polu widzenia drzwi. Takie ustawienie zapewni ci poczucie kontrolowania sytuacji i zminimalizuje czynniki osłabiające Twoją koncentrację i szybkość pisania .

Więcej informacji możesz znaleźć na wielu stronach. Tutaj polecamy tylko kilka:

Przejdź do kolejnej lekcji » 

exit

Zaloguj się


Nie pamiętasz hasła? Przypomnij hasło »


 
 
 

exit

Zaloguj się


Nie pamiętasz hasła? Przypomnij hasło »


 
 
 

Nie posiadasz jeszcze konta na piskle.pl?

Zarejestruj się za DARMO już teraz!

 • Śledź swoje postępy
 • Porównuj swoje wyniki z pozostałymi użytkownikami
  na Tablicy Rekordów
 • Dostosuj kurs do swoich potrzeb
 • Korzystaj z pozostałych funkcji dostępnych dla użytkowników zarejestrowanych

Zarejestruj się już teraz »

Pomiń rejestrację – zacznij kurs z ograniczeniami »


Statystyki

Czas trwania:

Szybkosc pisania: zn/min

Bezbłędność: %

Liczba błędów:


 
exit

Zakończyłeś lekcje!


Udostępnij wyniki


Powtórz lekcję
 

exit